#image_title

První kroky indického roveru Chandrayaan-3 na Měsíci

author
2 minutes, 56 seconds Read

Úvod

Indie dosáhla dalšího milníku ve své úspěšné misi Chandrayaan-3 na Měsíci. Méně než den po historickém přistání se její rover Pragyan vykotouloval z přistávacího modulu na lunární povrch. Indická kosmická výzkumná organizace (ISRO) oznámila úspěšné nasazení Pragyana, což v sanskrtu znamená moudrost, v příspěvku na sociální síti X, dříve známé jako Twitter.

Klíčové momenty

  • Historické přistání: Pragyan sestoupil na povrch Měsíce na palubě přistávacího modulu Vikram (sanskrt pro statečnost) v prvním úspěšném přistání Indie na Měsíci a prvním přistání na jeho jižním pólu.
  • Výzkumná mise: Pragyan stráví dvěma týdny prozkoumáváním okolí místa přistání a studováním chemického složení měsíčního prachu a štěrku.
  • Voda na Měsíci: Jižní pól Měsíce je v posledních letech v centru pozornosti vědecké komunity, protože se zde předpokládá výskyt velkého množství vodního ledu.

Budoucnost a výzvy

Pragyan a jeho společník Vikram nejsou očekáváni, že by přežili příští lunární noc, což je dvoutýdenní období bez slunečního svitu. Chandrayaan-3 přistál na lunárním povrchu ve středu v 8:33 hodin ET (1233 GMT nebo 18:03 indického standardního času).

Závěr

Chandrayaan-3 byl druhým pokusem Indie o přistání na jižním pólu Měsíce. Jeho předchůdce, Chandrayaan-2, se zřítil na Měsíc v září 2019 kvůli softwarové chybě. Tento úspěch přišel pouhé tři dny po neúspěšném pokusu Ruska přistát svou misi Luna-25 v téže oblasti.

Otázky k zamyšlení

  1. Co může objev Pragyana znamenat pro budoucí kosmické mise na Měsíci?
  2. Jaký dopad by mohl mít úspěch mise Chandrayaan-3 na indický kosmický program (ISRO)?
  3. Je možné, že objevy na jižním pólu Měsíce změní naše chápání lunární geologie a potenciálu pro lidskou kolonizaci?

Tento článek byl napsán na základě informací od autorky Terezy Pultarové, která je londýnskou novinářkou specializující se na vědu a technologii.

 Mise Chandrayaan-3 je bezpilotní vesmírná mise, kterou provádí Indická kosmická agentura (ISRO) . Cílem mise je vyslat na Měsíc přistávací modul Vikram a rover Pragyan . Vikram a Pragyan budou zkoumat měsíční povrch a provádět vědecké experimenty .

Rover Pragyan

Tento úspěch je o to pozoruhodnější, že byl dosažen s relativně nízkým rozpočtem. Indická kosmická výzkumná organizace (ISRO) odhadla náklady mise Chandrayaan-3 na zhruba 75 milionů dolarů. I přes dvouleté zpoždění startu mise, které pravděpodobně zvýšilo celkové náklady, ISRO dosud neaktualizovala finanční odhady. V porovnání s rozpočtem NASA, který v roce 2023 činil 25,4 miliardy dolarů, je rozpočet ISRO zhruba 1,6 miliardy dolarů.

Podobné příspěvky

Napsat komentář